2018

Aleksander Kwaśniewski najlepszym prezydentem III RP - ankieta

Tomasz Daszyński
22 maja, 2024

W przeprowadzonej przez nas ostatnio ankiecie na najlepszego prezydenta III RP, pierwsze miejsce zajął Aleksander Kwaśniewski, który pełnił tę rolę w latach 1995-2005. W ankiecie wzięło udział 2907 osób. Przedstawi poniżej dokładne wyniki. Czy jest to dla nas zaskoczenie? 

Raczej nie. Aleksander Kwaśniewski wielokrotnie wykazywał się podczas swojej prezydentury niecodzienną odwagą w podejmowaniu trudnych decyzji, co też zaowocowało wyborem do drugiej tury. Zapraszamy do studium naszych badań. 

Ankieta uliczna dotycząca prezydenta RP

W ankiecie przeprowadzonej na ulicach w 5 polskich miastach: Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach oraz Bydgoszczy, udzieliło łącznie odpowiedzi 2907 osób. Badani otrzymali krótki kwestionariusz osobowy do wypełnienia, następnie wskazać mieli najlepszego ich zdaniem prezydenta III RP. Ankieta była przeprowadzona w dniach: 16-17 maja 2024 roku. 

Na pierwszym miejscu uplasował się Aleksander Kwaśniewski, piastujący urząd w latach 1995-2005. Otrzymał 1223 głosy stanowiące około 42% wszystkich oddanych głosów. Drugie miejsce zajął Bronisław Komorowski - prezydent III RP w latach 2010 - 2015. Widać dość dużą przewagę dwóch pierwszych miejsc nad kolejnymi: Andrzej Duda urzędujący w latach 2015 - 2025, oraz Lech Kaczyński będący na tym stanowisku od 2005 do 2010 roku są daleko w tyle za resztą. Na ostatnim miejscu znalazł się Lech Wałęsa - pierwszy prezydent III Rzeczpospolitej wybrany w 1990 roku i urzędujący do 1995 roku.

Rozkład głosów według płci

Jak głosowali według rozkładu na płeć? Ankietowani mieli do wyboru dwa pola oznaczające płeć: mężczyzna i kobieta.

Zdecydowana większość osób, która odpowiedziała, identyfikowała się jako mężczyźni. Być może jest to związane z większym zainteresowaniem polityką wśród męskiego grona lub większą odwagą do zaprezentowania swoich poglądów szerszemu gronu.

Rozkład demograficzny ankietowanych

Ankietowani mieli także odpowiedzieć na pytanie dotyczące ich wieku, dzięki czemu mogliśmy przypasować ich do jednej z grup wiekowych. Odpowiedzi zbieraliśmy wyłącznie od osób pełnoletnich. Największe zaangażowanie, a także chęć do odpowiedzi uwydatnia się najmocniej w najbardziej zaangażowanych wiekowo grupach. Widać tutaj niezwykłą chęć osób starszych do wyjścia przed szereg i pokazania swojego zdania. Czy nas to dziwi? Niespecjalnie. Osoby starsze z ochoczą zbliżały się do ankieterów i niejako wymuszały na nich przeprowadzenie ankiety.

Dodatkowe wypowiedzi

Ankietowani byli poproszeni także o udzielenie wyjaśnień dotyczących swoich wyborów. Postanowiliśmy zaprezentować niektóre z nich.

Lech Kaczyński był najlepszym prezydentem III RP. Zesłał go nam Pan Bóg, a odebrał szatan we własnej osobie - Antoni z Warszawy, 67 lat

Aleksander Kwaśniewski był dobrym prezydentem. Faktycznie, sam miał sporo wad, ale nieco mniej od reszty. Z resztą, kto by nie pił w tym kraju - Magda z Wrocławia, 33 lata

Aleksander Kwaśniewski to był nasz prezydent. Wprowadził Polskę do Unii Europejskiej - Jędrzej z Bydgoszczy, 54 lata

Andrzej Duda czyni polityczne cuda i w ogóle nie kradnie - Jerzy z Krakowa, 66 lat

Wybór jest trudny, dla mnie każdy z nich to zwykła partyjna marionetka. Jeśli muszę jednak wybierać, to postawię na Komorowskiego - Alicja z Katowic, 30 lat

Czy Aleksander Kwaśniewski zasłużył na zwycięstwo? Zdecydowanie tak, mając taką konkurencję bardzo ciężko jest przegrać, nawet będąc alkoholikiem. Wyścig z elektrykiem bez matury, gorszą wersją zgorzkniałego bliźniaka, chłopa oderwanego od pługa oraz z obecną marionetką bardziej przypomina paraolimpiadę.

O mnie

Nazywam się Tomasz Daszyński. Tak samo jak mój daleki przodek Ignacy, który walczył o naszą niepodległość. Staram się pielęgnować pamięć, odświeżać ważne historyczne chwile i snuć polityczne rozważania. 
Świętuj z nami niepodległość. Walczmy o nią codziennie. Wspierajmy się nawzajem w duchu narodowym.
2024 © daszynski2018.pl - wspieraj walkę o niepodległość